reklama

Pekne postupne

Ak by sme chceli vytvoriť lepší systém pre naše lepšie zajtrajšky, čím by sme mali začať? A ak by sme chceli navrhnúť systémové zmeny, akých ľudí by sme si k tomu prizvali?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ľudia neustále prichádzajú s návrhmi na zmenu tých či oných vecí, ktoré sa bytostne dotýkajú nášho života. Niekedy sú to naozaj zlepšováky, inokedy si zase prajeme vytesniť alebo potrestať určitú skupinu obyvateľstva zato, že nezapadajú do našich vžitých predstáv o slušnom fungovaní. Udavačstvo z čias socializmu sa už z veľkej časti zmenilo na predkladanie návrhov pri pive, vďakabohu.
Aký typ ľudí by mal však predkladať svoje zlepšováky?

Známy komunistický funkcionár Vasil Biľak sa pochválil Ústrednému výboru KSČ v Prahe, že v Prešovskom kraji, ktorému vtedy šéfoval, bolo na ľudí podaných len od roku 1952 do roku 1953 až 24 000 trestných oznámení za protisocialistickú činnosť! Jeden kraj, dva roky, 24 000 podnetov na začatie trestného stíhania bežných občanov, ktoré prišli od ich spoluobčanov! Keď si to zosumarizujeme, musíme si uvedomiť, že nie všetci z nás sú duševne spôsobilí navrhovať hocičo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Človek nemusí mať zrovna doktorát aby vedel posúdiť čo je ľudské. Ba dokonca, niekedy ani ten doktorát vám nezabráni aby ste sa pokúšali dopúšťať zločinom proti ľudskosti. Dnes máme napríklad v parlamente človeka s PhD. titulom, ktorý zastupuje fašistickú stranu. Je to človek, ktorý sa s vami asi ani nebude baviť, ak sam mu nezdáte byť vzhľadom dosť slovanský. A nezabúdajme ani na to, že aj nacistické SS malo svojich doktorov, ktorí sa na priamy Hitlerov príkaz zbavovali ťažko chorých a nevyliečiteľných pacientov v nemocniciach po celom Nemecku. Výška vzdelania teda jasne nikoho neoprávňuje diktovať zmeny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani demokratický systém, alebo vymakaná ústava nezaručuje, že sa budeme správať ako ľudia. Spojené Štáty Americké, tzv. výkladná skriňa demokracie, začali mnoho veľkých ozbrojených konfliktov po druhej svetovej vojne, v ktorých zahynulo odhadom až 30 mil. ľudí, z toho až 90% civilistov. A to dopustil demokratický systém s volenými zástupcami.

Čo teda chceme zmenou k lepšiemu presne dosiahnuť? Zmenu ústavy? Alebo právneho poriadku? Treba si uvedomiť, že z veľkej časti náš právny systém poskytuje rôzne páky na darebákov. Aj na takých, ktorí sídlia na Belize a obchodujú so štátom vo veľkom. Lenže tieto páky zostávajú nevyužité. Azda sa nenájde niekto, kto by ich chcel využiť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naša ústava zaručuje každému právo prejavu, pokiaľ svojim prejavom nešíri nenávisť k iným skupinám obyvateľstva (napr. k Rómom, k Židom, k starým ľuďom, k homosexuálom, atď.). Lenže ľudia nenávisť šíria a nezastaví ich ani trestný poriadok, ako to bolo napr. v prípade poslanca Mazureka. Ten na svojom facebookovom profile otvorene popieral holocaust, na čo existuje paragraf, no vyšetrovateľ mu chcel asi zachovať jeho ústavné právo na slobodu prejavu. Druhú časť toho odseku v ústave už vyšetrovateľ ignoroval. (Poznámka: Nakoniec sa prípadu ujali nadriadení vyšetrovateľa, nanešťastie pre pána Mazureka.) A povedzme si na rovinu, že holocaust sa takmer vždy popiera za účelom šírenia neznášanlivosti k Židom, nech už sa popierač tvári akokoľvek sofistikovane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak teda o našich ľudskejších zajtrajškoch nerozhoduje vzdelanie, a ani samotný demokratický systém nám nezabráni šíriť vojnu a nenávisť, mali by sme sa zamyslieť nad tým, či by tie zmeny nemali byť predovšetkým o nás samotných. Ono totiž nepotrebujeme veľké ústavné a právne zmeny na to, aby sme dosiahli lepší výsledok kdekoľvek a okamžite. Na začiatok stačí neškodiť, ale predovšetkým potrebujeme poctivých a dobrých vykonávateľov funkcií. Ľudí, ktorí vedia čo je ich poslaním a chcú ho napĺňať.
Každý z nás môže byť lepším, ako bol včera. Našťastie sa zdá, že tento pozitívny trend pokračuje. Jeho zárodok sme však zasiali už dávno a skôr než budeme chcieť robiť radikálne systémové zmeny, mali by sme mať na pamäti, že zmena sa neudeje z večera do rána. Zmena potrebuje čas. Hlavne zmena k lepšiemu. Každý však už dnes môže začať u seba. Napríklad tým, že najbližšie keď vojdeme niekam do obchodu, vojdeme s úsmevom a pozdravíme. Nebude to stačiť, ale je to len začiatok a dobrý podnet pre naše okolie.

Marcel Ružička

Marcel Ružička

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som typ, ktorý toleruje rôzne názory a zároveň má potrebu vyjadriť ten svoj. Vždy sa poteším, keď má môj náprotivok v diskusii, alebo čitateľ, dôvod zamyslieť sa a tiež rád takéto podnety prijímam. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu